Много от нас се страхуват от самотата, че се стремят да бъдат близо до никого. Някои упорито, но без да се опитват да установят отношения дори с някого, други имат толкова високи очаквания, че нито един кандидат не може да вземе подбор. Психологът Кристина Костикова казва защо е важно да спрете търсенето за известно време, да прехвърлите фокуса на вниманието към себе си и как това ще помогне за намирането на подходящ партньор.
Всеки от нас иска отношения с партньор, за да донесе щастие, радост, пълнота и ентусиазъм. Това обаче не винаги се случва и не всички. Как да бъда? На първо място, струва си да промените оптиката: спрете да разглеждате самотата като нещо негативно и помислете, че това е най -доброто време за правилно среща. Именно е върху качеството на този познат, за изграждането на отношения със себе си и ще зависи от това кой партньор ще се появи рано или късно до вас.
Ето няколко ключови въпроса, които са в основата на отношенията със себе си и в резултат на това с други хора.
1. Запитайте се защо имате нужда от партньор
Честен и подробен отговор ще помогне да се види истинската нужда, която стои зад жажда за връзка. Всеки има свой собствен отговор: някой има нужда от връзка, за да не се чувства самотен, някой иска да се чувства важен и значим. Някои търсят в партньорство на щастие, което не изпитват сами, други искат финансова подкрепа. Всяка незабранена нужда поражда безпокойство и възниква илюзията, че друг човек може да задоволи тази нужда.
Но парадоксът е, че ако търсите партньор въз основа на съответната нужда и дори го срещнете, безпокойството ще бъде скучно само за известно време. Впоследствие тя се трансформира в страх да не загуби партньор: това се случва, когато няма усещане за собствената си цялост. Психията разбира, че удовлетворението на нуждите и духовния баланс зависи от определен човек (партньор), което означава, че трябва да се опитате да не губите силата си с всичките си сили.
Напишете всичко, което идва на ум и помислете как да задоволите тези нужди себе си
Но най -лошото от всичко е, че дори и да осъзнаем, че партньорът вече не е доволен от нас, ще бъде по -трудно да прекратим връзката, защото нямаме умения да затворим възникващите нужди (независимо дали става въпрос за емоционален баланс или финансова подкрепа) сами.
На въпроса за истинската цел да се намери партньор, по -добре е да се отговори писмено. Напишете всичко, което идва на ум, погледнете списъка и помислете как да задоволите тези нужди себе си.
След като се научихте да затваряте важните нужди за вас, вие не само ще придобиете себе си, но можете също да разгледате бъдещия партньор без прекомерна идеализация, няма да се вкопчвате към всеки, който ще ви покаже внимание, но можете спокойно да потърсите същия зрял човек като вас сами.
2. Разберете и обичайте себе си
Лозунгът, с който са пълни книги, списания https://aptekabg247.com/kupuvat-cialis-generic-bez-reczepta-online/ и интернет. Но изглежда е по -лесно да се каже какво да се прави. Как да обичаме основния човек в живота си – себе си?
Нека да направим аналогия с романтичните отношения. Как тече любовта ти в друг човек? И как тя израства в любов? Най -вероятно, първо се срещнете и разберете партньор: Интересувате се от неговите вкусове, хобита, които можете да го угодите или разстроите. След това ще разпознаете човек по -дълбоко: неговите лични качества, слабости и страхове. Можете да обичате само съзнателно да приемате другия такъв, какъвто е, без да се опитвате да го промените.
Този принцип може да се приложи към себе си. Невъзможно е да се обичаш, докато не се разпознаеш от всички страни. Такава любов започва с искрен интерес към себе си, неговите предпочитания и желания, емоции и преживявания. Опитайте се да изучите себе си, без да оценявате понятията за „добростопанство“, позволете си да приемате и издържате на някое от вашите чувства.
Най -добрият начин да разберете това, което сами ви липсва, е да обърнете внимание на това, което искате да направите за другите
Истинската любов към себе си може да се роди само чрез познаването на техните силни страни (и всеки има абсолютно сигурни) и открит поглед върху техните слабости, наранявания на миналото, страхове и уязвимости.
Радвайте се на себе си и похвали за постижения. Ако нещо не работи, не давайте безплатно въздействие на строг вътрешен родител. Опитайте се да намерите начин, който да помогне да направите иначе следващия път. Внимавайте не само за тялото си, но и за това, че вътре в вас (за вашите собствени емоции, чувства, преживявания, желания).
Най -добрият начин да разберете това, което ви липсва, е да обърнете внимание на това, което искате да направите за другите. Може да бъде грижа, внимание, интерес.
3. Разберете вашите убеждения и ценности
Вярванията и инсталациите са нашите невидими ограничения и разрешителни за себе си. Трудността е, че инсталациите най -често не се реализират. Живеем в съответствие с тях, но рядко мислим какво всъщност ни контролира.
Вярванията са социални по природа, те идват при нас чрез комуникация с другите. Първите инсталации, които „усвояваме“ от родителите, след това наш собствен опит, страхове и в какво вярваме. Вярванията са продуктивни и разрушителни. Например, инсталирането на „Връзките с връзки прави партньорите по -силни“ ще бъде продуктивна и „комбинирането на взаимоотношения и работа не може да бъде ограничено“, за да ни ограничи.
Веднага щом сте наясно със собствената си ценностна система, вероятността да изберете подходящ човек и няма да разочаровате, увеличете
Избройте собствените си нагласи относно любовта и връзките в писмена форма, разгледайте ги и изберете тези, които влияят негативно на живота ви. Опитайте се да ги критикувате и да ги замените с нови.
Също толкова важно е да се анализират стойностите. Ако не знаем нашите ценности, има голям шанс да започнем да живеем в съответствие с ценностите на друго лице. Ценности- Нашата насока за вътрешен живот.
Определете какво е важно в живота за вас, за какво се стремите и какъв живот искате да живеете. Какви цели преследвате? Как виждате собственото си развитие, независимо дали ще имате партньор или не? Какво е важно и ценно за вас? И какво е неприемливо? Каква е перфектната връзка за вас? Веднага щом сте наясно със собствената си ценностна система, вероятността да изберете подходящ човек и няма да разочаровате, увеличете.
4. Научете се да изграждате лични граници и да уважавате границите на другите
Психологическите граници помагат да се поддържат отношенията със себе си и другите на удобно ниво за нас. Вероятно не сте забелязали повече от веднъж, че не можете да откажете приятел на молба, след което се чувствате депресирани. Затворете чете кореспонденцията си по телефона и не можете да устоите, а приятелят ви пита за личния си живот и вие отговаряте, дори ако изобщо не искате да говорите за това. Всичко това е нарушение на личните граници.
Невъзможността да се защитава границите винаги е свързана със страх да не преживее неодобрението на друг човек, да се изправи пред неговите негативни емоции, както и със собствените си преживявания по този въпрос. Въпреки това, дори и да поддържате местоположението на друг човек, спокойствие, увереност и радост ще ви оставят. Именно определението за граници ще ви помогне да запазите личния комфорт и вашето собствено време. Не по -малко важно в същото време спазвайте личното пространство и времето на друго лице.
Спомнете си ситуациите, в които се страхувахте да откажете, поддадени на манипулация, последваха другия човек в името на поддържането на отношенията с него. Запомнете, когато сте дарили време и сили, въпреки че сте искали да направите нещо друго. Вашият дискомфорт след комуникация с другите най -добре ще покаже къде се намират вашите граници. Напишете тези ситуации, анализирайте емоциите си, стоящи извън страха да издържат на границите и започнете да ги изграждате на практика.
5. Анализирайте моделите на минали отношения и се освободете от тях
За да изградите нови, щастливи отношения, е важно да анализирате миналото. Мнозина се стремят да влязат в нова връзка веднага след приключването на предишния. В този случай избягването на опита и анализа на опита ви осъжда на повторение на подобен сценарий. Психиката винаги търси постоянство, дори и в болезнени преживявания.
Анализирайте предишната връзка. Как избрахте този партньор? Какво те привлече към него? Които не отговаряха на отношенията? Какви емоции преживяхте? Което предизвика раздялата? Когато сте влезли в дадена връзка, независимо дали сте харесали всичко от самото начало, или сте се опитали да затворите очите си до нещо? Как можете да използвате получения опит, за да изберете по -подходящ сателит?
Няма само правилна рецепта за търсене и създаване на здрави и силни отношения. За всеки от нас този път ще бъде нашият. Въпреки това, изграждането на силни отношения на първо място, на първо място, ще ви помогне да се почувствате по -уверени във всякакви житейски ситуации.